PROČ BY SI DĚTI MĚLY HRÁT VENKU

15.11.2022

Hra venku pro děti není jen zábava - existuje celá řada výhod, díky kterým budou zdravější a šťastnější. Zavzpomínejme si na dlouhé letní dny, kdy jsme si hráli s kamarády venku a objevovali přírodu. Prosili jsme rodiče o další minuty navíc, abychom mohli ještě o chvíli délé zůstat venku.


Většina dnešních dětí vyrůstá v interiérech. Z domova do školy, na kroužek, domů. Mnoho z nich už zná přírodu jen jako kulisu za okénky dopravních prostředků. 

"Za posledních třicet let se dětem strašně zmenšily obzory a ubylo prostor, kde by se mohly samy pohybovat. Mnoho osmi, devítiletých dětí dnes v podstatě nevychází za prahy svých domovů," konstatuje známý přírodní aktivista, Angličan Tim Gill.

Každé dítě je jiné. Některé děti aktivně samy vyžadují pobyt venku. O akci a pohyb si neustále říkají. Jiné naopak raději tráví čas u knih a malování.

Všechny děti ale potřebují pobyt venku pro svůj zdravý fyzický vývoj. Potřebují se vnějším světem inspirovat, aby mohly své představy rozvíjet, nebo nápady, které se jim vynořily v hlavě, tzv. korigovat realitou.


Proč by tedy děti měly trávit více času venku?


1. Zlepšení fyzického vývoje

Když si děti hrají venku, učí se, čeho jsou fyzicky schopné, a opakovanou činností rozvíjejí své sebevědomí. Jakmile se dostanou na pomyslný vrchol, jsou připraveny dále prohlubovat svou koordinaci a sílu. Děti si osvojují důležité části fyzické připravenosti, jako je rovnováha, flexibilita a hrubá i jemná motorika.

Jednoduché hry venku děti aktivně rozvíjejí ve fyzickém vývoji a schopnostech, jako rovnováha, flexibilita, hrubá i jemná motorika. Také jim umožní se naučit bezpečně posouvat své hranice.


2. Socializace

Děti venku sužuje méně pravidel, mohou být hlasité a více se pohybovat. 

Potkávají se s vrstevníky i s dětmi mladšími a staršími, od kterých se mohou mnohé naučit.

Díky Barevnému hřišti mohou vymýšlet vlastní hry, rozvíjet příběhy a navazovat nová přátelství. Když si děti najdou nové kamarády, střídají se ve hře bez dohledu dospělých, získávají a zdokonalují své sociální a komunikační dovednosti, aniž by si to uvědomovaly.


3. Uklidňuje a zlepšuje psychiku

Fyzická aktivita vyplavuje endorfiny, tzv. hormony štěstí. Ty dokážou potlačit špatnou náladu, úzkosti, přinášejí lepší pocit. Děti se tak při hraní a sportování venku cítí dobře. Navíc pobyt venku pomáhá odbourávat stres, který mohou vnímat i děti. Stresující pro ně může být cokoliv ve škole, školce, ale i doma.


4. Kreativita

Životy dětí se často řídí rozvrhy. Mají mnoho mimoškolních aktivit a na volnou hru venku zbývá málo času. Dětem se tak snižuje šance prozkoumávat své prostředí, rozvíjet nové nápady a podněcovat svou představivost. 

Umění myslet kreativně a mimo zajeté koleje je cenná dovednost, která může dítě připravit na pozdější život.


5. Pobyt na čerstvém vzduchu

Aktivní hraní venku pomáhá snižovat obezitu a dodává dětem vitamín D, který je pomáhá chránit před problémy s kostmi, srdečními chorobami a cukrovkou. 

Bonusem navíc je, že z dětí, které se častěji pohybují v přírodě, se s největší pravděpodobností stanou dospělí, kteří si přírody váží a chtějí chránit životní prostředí.